Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget är ett IT bolag som ska bedriva handel med hård- och mjukvara via web och fysiska butiker. Bolaget ska även tillhandahålla tjänster såsom datadrift, helpdesk, support av kundens egen eller outsourcead IT. Bolaget hanterar uppdrag inom alla vanliga förekommande IT-plattformar. I anslutning till butikerna finns serviceverksamhet med auktoriserad verkstad. Bolaget har även ett utbud av molntjänster inom e-post och back-up, allt i egen regi på svensk adress.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 60 634 | 55 236 | 53 797 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 377 | 5 431 | 4 883 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 731 | 5 945 | 5 276 |
| Årets resultat (tkr) | -69 | -101 | -62 |
| Summa tillgångar (tkr) | 32 686 | 36 420 | 27 992 |
| Antal anställda | 13 | 17 | 21 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 60 634 | 55 236 | 53 797 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 377 | 5 431 | 4 883 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 731 | 5 945 | 5 276 |
| Årets resultat (tkr) | -69 | -101 | -62 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 9 175 | 9 403 | 8 869 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 23 511 | 27 017 | 19 123 |
| Tillgångar (tkr) | 32 686 | 36 420 | 27 992 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 942 | 16 010 | 16 112 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 650 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 16 745 | 20 409 | 11 231 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 32 686 | 36 420 | 27 992 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 13 | 17 | 21 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 664 | 3 249 | 2 562 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 7.2% | 9.8% | 9.1% |
| Soliditet | 48.8% | 44.0% | 59.2% |
| Kassalikviditet | 131.8% | 122.4% | 150.9% |
Kullander i Sverige AB ingår i en koncern med 38 bolag. Moderbolag är Aderian Group AB och koncernmoderbolag är Adelis Holding III AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget är ett IT bolag som ska bedriva handel med hård- och mjukvara via web och fysiska butiker. Bolaget ska även tillhandahålla tjänster såsom datadrift, helpdesk, support av kundens egen eller outsourcead IT. Bolaget hanterar uppdrag inom alla vanliga förekommande IT-plattformar. I anslutning till butikerna finns serviceverksamhet med auktoriserad verkstad. Bolaget har även ett utbud av molntjänster inom e-post och back-up, allt i egen regi på svensk adress.